CEL

Naszym zdaniem aby w pełni cieszyć się posiadaniem tak silnego i energicznego psa dużej rasy jakim jest berneńczyk należy przyjąć dwa priorytety.

 Po pierwsze spokojny i zrównoważony charakter- dopiero eliminując nadpobudliwość, lękliwość czy też agresję ( także spotykaną i to wcale nierzadko u berneńczyków) można wydobyć jego wrodzoną mądrość, opiekuńczość i oddanie rodzinie i cieszyć się bez zastrzeżeń jego towarzystwem.

 Drugie zagadnienie o decydującym znaczeniu to zdrowie. Omawiana rasa jest z racji swej budowy narażona na problemy związane z aparatem ruchu. Na czoło wysuwa się tu zjawisko dysplazji stawów biodrowych; spotykane są również nieprawidłowości w obrębie stawu łokciowego- określane wspólnie jako "dysplazja łokciowa". Zapobieganie tym niesłychanie dokuczliwym przypadłościom zaczyna się już na etapie doboru pary do kojarzenia. Wymagana jest tu ocena radiologiczna stawów biodrowych. Wszystkie psy w naszej hodowli posiadają najlepszą ocenę- A wydaną przez Dr. Siembiedę z Wydz. Med. Wet. A.R. Wrocław. Jednak dysplazja to nie tylko problem dziedziczny i z tego trzeba zdawać sobie sprawę. Niesłychanie ważny jest prawidłowy odchów szczenięcia, właściwe żywienie i odpowiednia porcja ruchu w odpowiedniej formie. Wskazana jest odpowiednio wczesna diagnostyka lekarska ( niekoniecznie radiologiczna!). Zdecydowanie radzimy niedoświadczonym posiadaczom szczenięcia konsultację z lekarzem wet. posiadającym doświadczenie w tej dziedzinie.